Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 20 бајти ,  пред 7 месеци
с (Отстран. врска, replaced: The Wall Street Journal → The Wall Street Journal (2) using AWB)
Во [[2003]] година, исламистите извршиле серија бомбашки напади во [[Истанбул]], во кои загинале 57 луѓе а 700 биле повредени. 74 луѓе биле обвинети од турските власти. Некои се сретнале претходно со Бин Ладен и иако експлицитно одбиле да дадат заветсза верност кон Ал-Каеда побарале нивен благослов и помош<ref>{{Cite news|author=View all comments that have been posted about this article. |url=http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/02/12/AR2007021201715_pf.html |title=Washington Post&nbsp;– Al-Qaeda's Hand In Istanbul Plot |work=The Washington Post }}</ref><ref>{{cite web|author=8:51&nbsp;am ET |url=http://www.msnbc.msn.com/id/3735645/ |title=Msn News&nbsp;– Bin Laden allegedly planned attack in Turkey&nbsp;– Stymied by tight security at U.S. bases, militants switched targets |publisher=MSNBC |date=17 декември 2003}}</ref>.
 
Во [[2009]] година, [[Танвир Хусеин]], [[Асад Сарвар]] и [[Ахмед Абдула Али]] од [[Лондон]], биле осудени за завера за активирање бомби во безалкохолни пијалоци во седум авиони за [[Канада]] и [[САД]].<ref>* {{Cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/6152185/Airline-bomb-plot-investigation-one-of-biggest-since-WW2.html|title=Gang is brought to justice by most complex operation since the war|last=Gardham|first=Duncan|date=September 8, 2009|work=The Daily Telegraph|accessdate=September 15, 2009|location=London|page=2}}
* {{Cite news| last url= Gardham | first = Duncan | title = Complex operation brings gang to justice | worklast=The Weekly Telegraph Gardham| place first= Australian edition, issue 947 Duncan| date = September 16, 2009 |work=The pageWeekly Telegraph|access-date=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|place=Australia|page= 9}}</ref><ref>{{Cite news| last = Milmo | first = Cahal | title = Police watched the plot unfold, then pounced |work=The Independent |location=London | date = September 8, 2009 | pages = 2–4 | url = http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/police-watched-the-plot-unfold-then-pounced-1783388.html | accessdate =September 15, 2009 }}</ref>. Сложената истрага за заговорот водена од полицијата и службата за безбедност вклучувала повеќе од година дена надзор спроведен од 200 полицајци. Официјални лица на [[Британија]] и [[САД]] рекле дека планот, за разлика од многу скорешни домашни европски терористички заговори, бил директно поврзан со Ал-Каеда и бил воден од високи исламски војници во [[Пакистан]]<ref>{{cite web|last=Press |first=Associated |url=http://fr.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1251804512098&pagename=JPost/JPArticle/ShowFull |title=UK court convicts 3 of plot to blow up airliners &#124; International &#124; Jerusalem Post |publisher=Fr.jpost.com |date=September 7, 2009 |accessdate=May 8, 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110512043550/http://fr.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1251804512098&pagename=JPost/JPArticle/ShowFull| archivedate= 12 мај 2011}}</ref><ref>{{Cite news|last=Sandford |first=Daniel |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/8221375.stm |title=UK &#124; Airline plot: Al-Qaeda connection |publisher=BBC News |date=7 септември 2009}}</ref>.
*{{Cite news| last = Gardham | first = Duncan | title = Gang is brought to justice by most complex operation since the war |work=The Daily Telegraph |location=London | date = September 8, 2009 | page = 2 | url = http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/6152185/Airline-bomb-plot-investigation-one-of-biggest-since-WW2.html | accessdate =September 15, 2009 }}
*{{Cite news| last = Gardham | first = Duncan | title = Complex operation brings gang to justice | work=The Weekly Telegraph | place = Australian edition, issue 947 | date = September 16, 2009 | page = 9}}</ref><ref>{{Cite news| last = Milmo | first = Cahal | title = Police watched the plot unfold, then pounced |work=The Independent |location=London | date = September 8, 2009 | pages = 2–4 | url = http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/police-watched-the-plot-unfold-then-pounced-1783388.html | accessdate =September 15, 2009 }}</ref>. Сложената истрага за заговорот водена од полицијата и службата за безбедност вклучувала повеќе од година дена надзор спроведен од 200 полицајци. Официјални лица на [[Британија]] и [[САД]] рекле дека планот, за разлика од многу скорешни домашни европски терористички заговори, бил директно поврзан со Ал-Каеда и бил воден од високи исламски војници во [[Пакистан]]<ref>{{cite web|last=Press |first=Associated |url=http://fr.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1251804512098&pagename=JPost/JPArticle/ShowFull |title=UK court convicts 3 of plot to blow up airliners &#124; International &#124; Jerusalem Post |publisher=Fr.jpost.com |date=September 7, 2009 |accessdate=May 8, 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110512043550/http://fr.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1251804512098&pagename=JPost/JPArticle/ShowFull| archivedate= 12 мај 2011}}</ref><ref>{{Cite news|last=Sandford |first=Daniel |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/8221375.stm |title=UK &#124; Airline plot: Al-Qaeda connection |publisher=BBC News |date=7 септември 2009}}</ref>.
 
=== Арапскиот свет ===