Разлика помеѓу преработките на „1978“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎јули: Правописна исправка, replaced: Соломонови Острови → Соломонски Острови using AWB
с (Правилно форматирање со почетна црта, replaced: ) била година → ) — година using AWB)
с (→‎јули: Правописна исправка, replaced: Соломонови Острови → Соломонски Острови using AWB)
=== јули ===
 
* [[7 јули]] – [[СоломоновиСоломонски Острови|Соломоновите Острови]] стекнуваат независност од [[Британија]].
* [[22 јуни]] – Откриен е [[Харон (месечина)|Харон]], месечина на [[Плутон]].
* [[26 август]] – По смртта на [[Папа Павле VI|Павле VI]], [[Папа Јован Павле I|Јован Павле I]] е избран за римски папа.