Легал де Кермур: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Легал де Кремур преместена како Легал де Кермур преку пренасочување: See article)
сНема опис на уредувањето
'''Легал де Кермур''' ([[француски]]:De Kermur Sire de Legal) (роден во [[1702]] во [[Бретања]] - починал во [[1792]]) бил [[Франција|француски]] [[шах]]ист. Тој бил учител на [[Франсоа-Андре Даникан Филидор]]. Давајќи му првенство на својот ученик, до крајот на својот живот, Легал останал втор најдобар шахист во [[Париз]].
 
Околу 1750, Легал де КремурКермур во партијата против Сен Брие, одиграна во Париз, победил со познатиот мат кој останал во шаховската историја, во негова чест наречен [[Легалов мат]].
 
{{Шах-никулец}}
1

уредување