Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 14 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Културни и природни знаменитости: Форматна исправка, replaced: - населба → — населба (4), - црква → — црква, - некропола → — не using AWB
с (Додавање на отсутен стандарден поднаслов using AWB)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Форматна исправка, replaced: - населба → — населба (4), - црква → — црква, - некропола → — не using AWB)
 
;Археолошки наоѓалишта
*[[Кале (Лешок)|Кале]] - населба од доцна антика и среден век;<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
*[[Два Бреста (Лешок)|Два Бреста]] - населба од римско време;
*[[Леска (Лешок)|Леска]] - населба и базилика од доцна антика и старихристијаско време;
*[[Пепело (Лешок)|Пепело]] - населба од римско време;
*[[Црквиште (Лешок)|Црквиште]] - црква од среден век;
*[[Црници (Лешок)|Црници]] - некропола од римско време;
*[[Лешочко депо|Депо]] - депо од среден век;
*[[Млака (Лешок)|Млака]] - некропола од среден век;
 
== Редовни настани ==