’Рбетници: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Филогенетска систематика: Јазична исправка, replaced: Tetrapodomorpha → Четириноголики using AWB
с (→‎Филогенетска систематика: Јазична исправка, replaced: Gnathostomata → Вилични ’рбетници using AWB)
с (→‎Филогенетска систематика: Јазична исправка, replaced: Tetrapodomorpha → Четириноголики using AWB)
::::* Поткласа [[Coelacanthimorpha]] ([[целакант]]и)
::::* Поткласа [[Dipnoi]] (белодробни риби)
::::* Поткласа [[TetrapodomorphaЧетириноголики]] (предци на [[четириножни]]те)
::* Надкласа [[Tetrapod]]a (‘рбетници со [[четириножни]])
::::* Класа [[Водоземец|Amphibia]]: понекогаш се користи и [[Lissamphibia]] (водоземци)