Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 месеци
с
Отстран. врска, replaced: The Wall Street Journal → The Wall Street Journal (2) using AWB
с (Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: The Washington Post → The Washington Post (2) using AWB)
с (Отстран. врска, replaced: The Wall Street Journal → The Wall Street Journal (2) using AWB)
Анонимен претставник тврдел дека има добра причина да верува дека Авлаки „бил вклучен во многу сериозни терористички активности откако замина од САД, (после 11 септември), вклучувајќи планирани напади против Америка и нашите сојузници“<ref>[http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/02/26/AR2008022603267_pf.html WashingtonPost.com], Imam From Va. Mosque Now Thought to Have Aided Al-Qaeda, 27 февруари 2008.</ref>. Покрај тоа, бомбашот на [[Божиќ]], [[Умар Фарук Абдулмуталаб]] рекол дека Ал Авлаки бил еден од неговите инструктори во Ал-Каеда.<ref name="jet_terror">{{Cite news|url=http://www.nypost.com/p/news/international/jet_terrorist_met_evil_imam_yemen_tvUzCVFH5WxPhHgr3UtQIM |last=Bennett|first=Chuck|title=Ft. Hood link in 'crotch' case|newspaper=[[The New York Post]]|date=3 јануари 2010}}</ref><ref name="CBS News World">{{Cite news|url=http://www.cbsnews.com/stories/2009/12/29/world/main6034880.shtml|title=Did Abdulmutallab Talk to Radical Cleric?|author=CBS News staff|publisher=CBS News|date=29 декември 2009| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100124073713/http://www.cbsnews.com/stories/2009/12/29/world/main6034880.shtml| archivedate= 24 јануари 2010}}</ref><ref name="US born">{{Cite news|last=Meyer |first=Josh |url=http://www.latimes.com/news/nation-and-world/la-na-terror-intel31-2009dec31,0,4146208,full.story |title=U.S.-born cleric linked to airline bombing plot |work=Los Angeles Times|date=December 31, 2009 |accessdate=May 7, 2010}}</ref>. Во [[март]] [[2010]] година, Ал Авлаки во видеолента испратена до [[CNN]] рекол дека џихадот против Америка бил обврзувачки за него и за секој друг способен муслиман<ref name="CNNtape">{{Cite news|url=http://www.cnn.com/2010/WORLD/europe/03/17/al.awlaki.message/index.html|last=Newton|first=Paula|title=Purported al-Awlaki message calls for jihad against U.S.|date=10 март 2010|publisher=CNN |accessdate=May 7, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100419233413/http://www.cnn.com/2010/WORLD/europe/03/17/al.awlaki.message/index.html| archivedate= 19 април 2010}}</ref>.
 
Претседателот на САД [[Барак Обама]] одобрил убивање на Ал Авлаки до [[април]] [[2010]], што го направило првиот граѓанин на САД ставен на листата на најбарани на [[ЦИА]]. За тоа била потребна согласност од Националниот совет за безбедност на САД и официјалните лица изјавиле дека било прифатливо за лица кои ја довеле во опасност националната безбедност<ref name="washingtonpost2">{{Cite news|url=http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/04/06/AR2010040604121.html|title=Muslim cleric Aulaqi is 1st U.S. citizen on list of those CIA is allowed to kill|last=Miller|first=Greg|newspaper=Washington Post |date=April 6, 2010 |accessdate=April 9, 2010}}</ref><ref name="nytimes1">{{Cite news|url=http://www.nytimes.com/2010/04/07/world/middleeast/07yemen.html|title=U.S. Approves Targeted Killing of American Cleric|last=Shane|first=Scott|date=April 6, 2010|work=New York Times|accessdate=April 6, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100408031248/http://www.nytimes.com//2010//04//07//world//middleeast//07yemen.html| archivedate= April 08 2010 <!--DASHBot-->}}</ref><ref name="telegraph">{{Cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/barackobama/7564581/Barack-Obama-orders-killing-of-US-cleric-Anwar-al-Awlaki.html |title=Barack Obama orders killing of US cleric Anwar al-Awlaki |first=Tom |last=Leonard |date=April 7, 2010|publisher=Telegraph (UK)|accessdate=April 8, 2010 | location=London| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100411042550/http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/barackobama/7564581/Barack-Obama-orders-killing-of-US-cleric-Anwar-al-Awlaki.html| archivedate= April 11, 2010 <!--DASHBot-->}}</ref><ref name="myfoxdetroit1">{{Cite news|url=http://www.myfoxdetroit.com/dpps/news/times-square-suspect-contacted-radical-cleric-dpgonc-km-20100506_7411371|author=Fox News staff|agency=NewsCore|title=Times Square Suspect Contacted Radical Cleric |publisher=MyFoxDetroit.com |date=May 1, 2010|accessdate=May 7, 2010}}</ref>. Во мај [[2010]] година, [[Фајзал Шахзад]], кој се изјаснил за виновен за обидот за бомбашки напад на автомобил во [[2010]] година на [[Тајмс]] Сквер, им кажал на испитувачите дека бил „инспириран од“ Ал Авлаки, а според изворите Шахзад склучил договор со Ал Авлаки преку интернет<ref name="autogenerated3">{{Cite news|url=http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704370704575228150116907566.html |title=Suspect Cites Radical Imam's Writings |newspaper=[[The Wall Street Journal]] |first1=Yochi J. |last1=Dreazen |authorlink1=Yochi Dreazen |first2=Evan |last2=Perez |date=May 6, 2010 |accessdate=May 6, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100509120618/http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704370704575228150116907566.html?| archivedate= May 09 2010 <!--DASHBot-->}}</ref><ref name="herridge1">{{Cite news|last=Herridge |first=Catherine |url=http://www.foxnews.com/us/2010/05/06/times-square-bomb-suspect-fan-prominent-radical-cleric-sources-say/ |title=Times Square Bomb Suspect a 'Fan' of Prominent Radical Cleric, Sources Say |publisher=Fox News |date= May 6, 2010|accessdate=May 7, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100507101825/http://www.foxnews.com/us/2010/05/06/times-square-bomb-suspect-fan-prominent-radical-cleric-sources-say/| archivedate= May 07 2010 <!--DASHBot-->}}</ref><ref name="abcnews1">{{Cite news|url=http://abcnews.go.com/Blotter/faisal-shahzad-contact-awlaki-taliban-mumbai-massacre-mastermind/story?id=10575061|title=Faisal Shahzad Had Contact With Anwar Awlaki, Taliban, and Mumbai Massacre Mastermind, Officials Say|last=Esposito|first=Richard|author2=Chris Vlasto and Chris Cuomo|work=The Blotter from Brian Ross|publisher=ABC News|date=May 6, 2010|accessdate=May 7, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100509013338/http://abcnews.go.com/Blotter/faisal-shahzad-contact-awlaki-taliban-mumbai-massacre-mastermind/story?id=10575061| archivedate= May 09 2010 <!--DASHBot-->}}</ref>. Конгресменката [[Џејн Харман]] го нарекла „''терорист број еден''“, а „''Investor's Business Daily''“ го нарекол „најопасниот човек на светот“<ref>{{cite web|url=http://www.cnsnews.com/news/article/66496 |title=Awlaki Not Among FBI’s ‘Most Wanted’ Terrorists; No Reward Offered for His Capture May&nbsp;24,&nbsp;2010, by Patrick Goodenough |publisher=Cnsnews.com |date=May 24, 2010 |accessdate=July 17, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100812062811/http://www.cnsnews.com/news/article/66496| archivedate= August 12, 2010 <!--DASHBot-->}}</ref><ref>May 10, 2010 editorial in the Investor's Business Daily</ref> . Во [[јули]] [[2010]] година, Министерството за финансии на САД го ставило на својата листа за специјално посочени глобални терористи, а Обединетите нации го додале на својата список на луѓе поврзани со Ал-Каеда<ref name="autogenerated2">{{cite web|url=http://www.upi.com/Top_News/Special/2010/07/21/Awlaki-lands-on-al-Qaida-suspect-list/UPI-55521279731808/ |title=Awlaki lands on al-Qaida suspect list |publisher=UPI.com |accessdate=October 30, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20101023142601/http://www.upi.com/Top_News/Special/2010/07/21/Awlaki-lands-on-al-Qaida-suspect-list/UPI-55521279731808/| archivedate= October 23, 2010 <!--DASHBot-->}}</ref>. Во август 2010 година, таткото на Ал Авлаки покренал судска постапка против владата на САД со Американската унија за граѓански слободи, оспорувајќи ја нивната наредба да се убие Ал Авлаки<ref name="seerpress_lawsuit">{{Cite news|url=http://seerpress.com/cia-on-the-verge-of-lawsuit/3341/ |title=CIA on the verge of lawsuit |publisher=Seer Press News |date=August 5, 2010 |author=Mark Wilson}}</ref>. Во октомври 2010 година, официјални лица на САД и Обединетото Кралство го поврзале Ал Авлаки со бомбашкиот заговор за напад на двата товарни авиони во 2010 година<ref name="telegraph1">{{cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/8099345/Yemen-cargo-bomb-plot-may-have-been-targeted-at-Britain.html |title=Yemen cargo bomb plot may have been targeted at Britain |publisher=Telegraph |date= October 30, 2010|accessdate=October 31, 2010 |location=London |first1=Sean |last1=Rayment |first2=Patrick |last2=Hennessy |first3=David |last3=Barrett| archiveurl= http://web.archive.org/web/20101101031903/http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/8099345/Yemen-cargo-bomb-plot-may-have-been-targeted-at-Britain.html| archivedate= November 01 2010 <!--DASHBot-->}}</ref>. Во септември 2011 година тој бил убиен во напад со беспилотно летало во Јемен.
 
=== Смртта на Осама Бин Ладен ===
Се верува дека [[Маулана Масод Азхар]], основачот на другата кашмирска група [[Џаиш е Мухамед]], неколку пати се сретнал со Бин Ладен и добил финансиска поддршка од него<ref name=CFRKashmir/>. Во [[2002]] година, [[Џаиш е Мухамед]] го организирале киднапирањето и убиството на [[Даниел Перл]] во операција извршена во соработка со Ал-Каеда и финансирана од Бин Ладен<ref>[http://www.theatlantic.com/doc/200410/bergen The Long Hunt for Osama], The Atlantic, октомври 2004.</ref>. Според американскиот експерт за антитероризам [[Брус Ридел]], Ал-Каеда и талибанците биле вклучени во [[киднапирање на индискиот авион 814|киднапирањето на летот 814]] на индиската воздухопловна компанија во [[1999]] година, што довело до ослободување од индискиот затвор на [[Маулана Масуд Азхар]] и [[Ахмед Омар Саид Шеик]] во замена за патниците. Ова киднапирање било точно опишано од тогашниот индиски министер за надворешни работи [[Џасвант Синг]] како „генерална проба“ за нападите на 11 септември<ref>[http://www.brookings.edu/articles/2007/05terrorism_riedel.aspx Al Qaeda Strikes Back], [[Brookings Institution]]</ref>. Според зборовите на [[Абу Џандал]], телохранител на Бин Ладен, Бин Ладен лично подготвил богата забава за добредојде на Азхар откако бил ослободен<ref>[http://www.hindu.com/2006/09/18/stories/2006091814740100.htm Al-Qaeda involved in Indian plane hijack plot], [[The Hindu]], September 18, 2006</ref><ref>[http://www.indianexpress.com/news/osama-threw-lavish-party-for-azhar-after-hi/12921/ Osama threw lavish party for Azhar after hijack], [[The Indian Express]], September 18, 2006</ref>. [[Ахмед Омар Саид Шеик]], кој бил во индискиот затвор поради неговата улога во киднапирањето на туристи од Западот во [[Индија]] во [[1994]] година и поради убиството на [[Даниел Перл]], бил осуден на смртна казна од страна на Пакистан. Оперативецот на Ал-Каеда, [[Рашид Рауф]], кој бил еден од обвинетите за авионската прекуокеанска завера во [[2006]] година, имал роднинска врска со Маулана Масуд Азхар<ref>[http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/pakistan/3500661/Rashid-Rauf-profile-of-a-terror-mastermind.html Rashid Rauf: profile of a terror mastermind], The Telegraph, November 22, 2008</ref>.
 
Исто така е познато дека [[Лашкар е Таиба]], кашмирската воена група која се смета дека стои позади [[нападите во Мумбаи]] во 2008 година, има силни врски со високи лидери на Ал-Каеда кои живеат во [[Пакистан]].<ref>LeT, which is based at Muridke, near Lahore in Pakistan, has networks throughout India and its leadership has close links with core al-Qaeda figures living in Pakistan [http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article5248563.ece Focus on Westerners suggests al-Qaeda was pulling strings], [[The Times]], November 28, 2008</ref>. Кон Крајот на [[2002]] година висок оперативец на Ал-Каеда, [[Абу Зубајдах]], бил уапсен во засолниште кое му го обезбедиле [[Лашкар е Таиба]] во [[Фејсалабад]]<ref name=WSJ20081204>[http://online.wsj.com/article/SB122834970727777709.html Lashkar-e-Taiba Served as Gateway for Western Converts Turning to Jihad], [[The Wall Street Journal]], December 4, 2008</ref>. [[ФБИ]] верува дека Ал-Каеда и Лашкар долго време биле поврзани, а [[ЦИА]] дека Ал-Каеда ја финансира Лашкар е Таиба<ref name=WSJ20081204/>. Француски истражен судија, Жан-Луи Бругиер, врвен француски експерт за антитероризам кажал на Ројтерс во 2009 година дека Лашкар е Таиба не е повеќе пакистанско движење со само кашмирска политичка и воена агенда. Лашкар е Таиба се дел од Ал-Каеда.<ref>[http://www.dawn.com/wps/wcm/connect/dawn-content-library/dawn/news/world/03-lashkar-e-taiba-threat-revived-after-chicago-arrest-ss-09 Lashkar-e-Taiba threat revived after Chicago arrest], [[Dawn (newspaper)|Dawn]], November 20, 2009</ref><ref>[http://www.reuters.com/article/idUSLC383495 INTERVIEW-French magistrate details Lashkar's global role], [[Reuters]], November 13, 2009</ref>
 
Во видео објавено во [[2008]] година, висок оперативец на Ал-Каеда роден во Америка Адам Гадах изјавил дека „победата во Кашмир беше одложувана со години; тоа е ослобдувањето на џихадот таму од пречката која, по волјата на Алах, ќе биде првиот чекор кон победа над хиндуистичките окупатори на исламската земја“<ref>[http://www.cnn.com/2008/WORLD/asiapcf/10/04/gadahn.video/index.html 'Azzam the American' releases video focusing on Pakistan], [[CNN]], October 4, 2008</ref>.