Разлика помеѓу преработките на „Пријатели (ТВ серија)“

с
→‎Позадина на серијата: Јазична исправка, replaced: NBC → NBC‏‎ using AWB
с (→‎Занимливости: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB)
с (→‎Позадина на серијата: Јазична исправка, replaced: NBC → NBC‏‎ using AWB)
 
== Позадина на серијата ==
Оригинално, требало да се вика ''Преку Ходникот, Шестмина од Еден, Инсомниа кафé и Пријатели како нас''. Пријатели е продуцирана од [[Брајт/Кауфман/Крејн Продукција]], во асоцијација со [[Ворнер Брос телевизија]], за [[NBC]]NBC‏‎. Премиерата беше на [[22 септември]] [[1994]] на NBC, и беше сметана за комедија која мора да се гледа. Последната епизода беше погледана од повеќе славни серии, ''[[Фрејзер]]'', ''[[Сите го сакаат Рејмонд]]'', ''[[Вил и Грејс]]'', ''[[Кралот на Квинс]]'' и ''[[Сексот и градот]]''.
 
== Сезони ==