Разлика помеѓу преработките на „Таксономија“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎Таксономски опис: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
с (→‎Таксономски опис: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
#Наведените четири услови мора да бидат објавени во дело што е достапно во повеќе исти примероци, како постојан научен запис.
 
Честопати се вклучуваат многу повеќе информации, како [[ареал]] на таксонот, еколошки прибелешки, хемиски податоци, поведение и тнитн. Начинот на утврдување на таксонот се разликува од случај до случај, зависно од расположивите податоци и ресурси. Методите се разликуваат во голема мера: од квалитативни и квантитативни споредби или забележливи карактеристики, па сè до сложени [[сметач]]ки анализи на големо количество податоци од [[ДНК|ДНК-низи]].
 
== Поврзано ==