Разлика помеѓу преработките на „Скратеници во македонскиот јазик“

с
→‎Трета група скратеници: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB
с (→‎Прва група скратеници: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
с (→‎Трета група скратеници: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
:'''чл.''' - ''член''
 
Изразот ''и така натаму'' се скратува како '''итн.''', не ''и тнитн., и.т.н.'' или слично.
 
== Четврта група скратеници ==