Разлика помеѓу преработките на „Пасење“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
 
'''Пасење''' или '''испаша''' е редовно консумирање на дел од еден [[организам]] од страна на друг без негово уништување. Пасењето се разликува од [[предатор|предацијата]] по тоа што јадениот организам не е убиван, а се разликува и од исхраната на [[паразити]]те по тоа што организмите не проведуваат долго време заедно, нити пасникот е ограничен на она што може да го изеде.
 
Во најчеста смисла, пасењето се разбира како [[цицачи]] кои се хранат на [[тревната површина|тревнати површини]] (како да речеме [[пасишта]]), но може да се однесува и на било кои [[растенија]], [[алги]] или [[планктон]]и консумирани од страна на [[влекачи]], [[инсекти]], [[птици]] и тнитн.
 
Пасниците животни ги следат помали, пребирливи пасни животни, бидејќи првите го јадат само високиот слој од растенијата, оставајќи ги младите меки фиданки.
* [[Право на испаша]]
* [[Ливада]]
 
 
{{animal-stub}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Исползување на земјиштето]]
[[Категорија:Добиток]]
 
 
{{animal-stub}}