Разлика помеѓу преработките на „C Sharp“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Името на јазикот: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB
с (clean up, replaced: Јануари → јануари using AWB)
с (→‎Името на јазикот: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
Името "C sharp" беше инспирирано од музичка нотација каде sharp означува дека напишаната нота треба да биде пола степен повисоко. Ова е слично на јазичното име на C++ каде "++" означуваат дека променливата треба да биде зголемена за 1. Sharp симболот исто така се однесува на сврзување од 4 + симболи (групирани две по две загради) понатаму покажувајќи дека јазикот е пораст од C++.
 
Заради техничките ограничености на дисплејот (фонтовите,пребарувачите и тнитн.) и фактот што sharp симболите (♯, U+266F, MUSIC SHARP SIGN) не се претставени на стандардната тастатура,бројниот знак (#, U+0023, NUMBER SIGN) беше одбран да го претставува остриот симбол во пишаното име од програмскиот јазик.
Оваа конвенција е одразена во ECMA-334 C# Language Specification. Како и да е, кога е практично да се направи така (на пример во рекламирањето или во бокс артот), [[Microsoft|Микрософт]] (анг. Microsoft) го користи одредениот музички симбол.
Шарп суфиксот е користен од голем број на други .NET јазици кои се варијанти од постоечките јазици вклучувајќи J# ( .NET јазик исто направен од Микрософт кој е добиен од Јава 1.1) А# (од Ада) и функционалнот Ф#. Оригиналното применување од Еиффел за .NET беше наречено Еиффел#. Име коешто е сменето сега кога целиот еиффел јазик е поддржан. Суфиксот е исто така користен за библиотеки како што е Гтк# ( .NET корица за ГТК+ и други ГНОМ библиотеки), Кокоа# (корица за Кокоа) и Qt# (.NET јазик поврзан за Qt китот со алатки).