Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Додадени 36 бајти ,  пред 7 месеци
 
== Распоространетост ==
Тигриња е најголемиот јазик во Еритреја, и четврт најголем јазик во Етиопија. Јазикот го зборуваат и припадниците на тигрињската емиграција во [[Судан]], [[Саудиска Арабија]], [[Израел]], [[Германија]], [[Италија]], [[Шведска]], [[САД]], [[Австралија]] и [[Канада]].
 
== Дијалекти==