Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Додадени 60 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
с (MacedonianBoy ја премести страницата Тигриња на Тигрињски јазик)
{{Infobox language
|name=Тигрињски јазик
|name=Тигриња
|nativename={{script|Ethi|ትግርኛ}} ''tigriññā''
|pronunciation={{IPA|/tɨɡrɨɲa/}}
}}
 
'''ТигрињаТигрињскиот''' или само '''тигриња''' (ትግርኛ, /''tigriññā''/) е [[семитски јазици|семитски јазик]], дел од групата на [[северноетиопски семитски јазици]]. Јазикот е мајчин јазик на народот [[Тигрињци]], кои живеат во [[Етиопија]] и [[Еритреја]]. Во Еритреја тигриња е најголемиот јазик во државата, а воедно и службен јазик на Еритреја. Во Етиопија јазикот се зборува во [[Тиграјски регион|Тиграјскиот регион]].<ref>{{cite news |url=https://www.britannica.com/topic/Tigrinya-language |title=Tigrinya language |website=Encyclopaedia Britannica}}</ref>
 
== Номенклатура ==