Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 месеци
 
== Номенклатура ==
Нема сеопфатно име за луѓето кои збориваат тигриња (односно сеопфатно месно име). Во Етиопија се користи следната номенклатура: ''tigrāwāy'' (за маж), ''tigrāweytī'' (за жена), ''tigrāwōt'' или ''tegaru'' (множина). Во Еритреја службено народот е познат како ''Bihére-Tigrigna'' („нациоја„нација Тигриња“).
 
== Распоространетост ==