Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
|pronunciation={{IPA|/tɨɡrɨɲa/}}
|states=[[Еритреја]], [[Етиопија]]
|ethnicity=[[ТигрињиТигрињци]]
|region=[[Еритреја]], [[Етиопија]]
|speakers=9 милиони
}}
 
'''Тигриња''' (ትግርኛ, /''tigriññā''/) е [[семитски јазици|семитски јазик]], дел од групата на [[северноетиопски семитски јазици]]. Јазикот е мајчин јазик на народот [[ТигрињајциТигрињци]], кои живеат во [[Етиопија]] и [[Еритреја]]. Во Еритреја тигриња е најголемиот јазик во државата, а воедно и службен јазик на Еритреја. Во Етиопија јазикот се зборува во [[Тиграјски регион|Тиграјскиот регион]].<ref>{{cite news |url=https://www.britannica.com/topic/Tigrinya-language |title=Tigrinya language |website=Encyclopaedia Britannica}}</ref>
 
== Номенклатура ==