Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Додадени 8 бајти ,  пред 7 месеци
 
== Писмо ==
Јазикот се пишува со [[етиопско писмо|етиопското писмо]]. Ова писмо првично се развило за потребите на јазикот гиз. Ова писмо е абугида, каде секој карактер има согласка и самогласка. Карактерите се подредуваат во зависност од комбинацијата.<ref name="ReferenceA"/>