Разлика помеѓу преработките на „Спорт“

Додадени 780 бајти ,  пред 13 години
ново
с (Бот Додава: szl:Šport)
(ново)
Под '''спорт''' се подразбира нормална физичка активност или вештина изведена под јавно прифатени правила и со цел да [[рекреација|рекреира]]: за натпреварување, за сопствено уживање, за усовршување, за развивање на вештина, или за комбинација од наведените. Она што го карактеризира секој спорт е јасната цел, комбинирана со впечатокот за индивидуална (или тимска) вештина или способност. Првите спортови како на пример лов и трчање настанале бидејќи биле потребни за да се преживее. За разлика од тогаш, денеска луѓето се занимаваат со спорт за здравје и релаксација.
 
 
== Кратка историја ==
 
 
== Олимписки игри ==
[[Олимписки игри]]
<br>Секоја четврта година спортисти од целиот свет се собираат за да се натпреваруваат на олимписките игри.Постојат летни олимписки игри, зимски олимписки игри и олимписки игри за инвалиди.
 
 
== Спортови ==
114

уредувања