Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Петка и Св. Недела“ - Тетово“

с
→‎top: Стилска исправка на воведната реченица, replaced: '''Црквата → ''' using AWB
с (→‎top: Отстранети белини од инфокутиски код using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка на воведната реченица, replaced: '''Црквата → ''' using AWB)
}}
 
'''Црквата „Света Петка и Света Недела“''' — [[црква]] во стариот дел на [[Тетово]], во населбата [[Колтук]]. Црквата се наоѓа во дворот на храмот [[Црква „Св. Никола“ - Тетово|„Св. Никола“]] веднаш до [[Споменик на стреланите тетовци|Споменикот на стреланите тетовци]] од [[1944]] година. Изградена е со средства на православни верници, пред сè, од стариот дел на Тетово, но и од целиот град. На [[26 ноември]] [[2000]] година се положил и осветил камен темелник на празникот "Свети Јован Златоуст". При ископот на темелите биле пронајдени остатоци со димензии 3х2 на постара црква која потекнувала од [[14 век]]. Точниот податок за постоењето и градбата на таа капела се сврзува со изградбата на помала црква посветена на [[Света Богородица]], која се наоѓала преку реката [[Пена]]. Црква е посветена на две светици, бидејќи во Тетово немало црква посветена на св. Недела, а стариот храм бил посветен на [[св. Петка]]<ref name="утрински">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A5EB04CE8DEA284994E630332B0A2E25|title= Осветена нова црква во Тетово |date=29 октомври 2007|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2010-05-01}}</ref>. Поради [[Воен конфликт во Македонија, 2001|воените дејства во Тетово во 2001]], изградбата била стопирана, но во [[2007]] година комплетно е завршена и осветена<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=2426|title= Осветување на црквата света Петка и света Недела во Тетово|date=01.11.2007|publisher=МПЦ - ОА|language=македонски|accessdate=2010-05-01}}</ref>.
 
== Галерија ==