Разлика помеѓу преработките на „Њ“

Одземени 2 бајти ,  пред 12 години
с
ситна промена
с (Њ преместена како Њ (Кирилица))
с (ситна промена)
Image=[[Image:Cyrillic letter Nje.png]]
}}
'''Њ''', '''њ''' е [[Кирилица|кирилична]] буква, првобитно лигатура од буквите [[Н]] и [[Мек знак|Ь]]. Се користи во [[македонска азбука|македонската]] и [[Српска азбука|српската]] азбука, каде ја претставува звучнатазвучниот [[палаталнапалатален назаланазал]] [{{МФА|[[ɲ]]}}]. Нејзиниот изумител е [[Вук Караџиќ]].
 
==Видете исто така==