Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Одземен 11 бајт ,  пред 11 месец
с
→‎top: clean up, replaced: People → People (magazine) using AWB
с (→‎top: Замена со македонска предлошка, replaced: italic title → Закосен наслов using AWB)
с (→‎top: clean up, replaced: People → People (magazine) using AWB)
'''''Ролинг Стоун''''' ({{lang-en|Rolling Stone}}) е списание со седиште во САД, посветено на [[музика]]та, [[политика]]та и [[популарната култура]]. Излегува на секои две седмици. ''Ролинг Стоун'' бил основан во [[Сан Франциско]] во 1967 година од страна на [[Џан Венер]] (кој сѐ уште е уредник и издавач) и музичкиот критичар [[Ралф Ј. Глисон]].
 
За да го основа весникот, Венер позајмил $7,500 од членовите на неговата фамилија и од фамилијата на неговата тогаш идна жена Џејн Шинделхејм.<ref name="Wenner's world">{{cite web|url=http://www.salon.com/people/bc/1999/04/20/wenner/print.html|title=The evolution of Jann Wenner: How the ultimate '60s rock groupie built his fantasy into a media empire|last=Weir|first=David|author2=Salon people.com|date=April 20, 1999|work=Wenner's world|publisher=''[[People (magazine)|People]]'' magazine|accessdate=2009-02-12}}</ref> Првото издание било објавено на 9 ноември, 1967 година.<ref>{{Cite episode | title = Pable Pawncasso | episodelink = List of Pawn Stars episodes#Season 4 | series = Pawn Stars | serieslink = Pawn Stars
| airdate = April 4, 2011| season = 4| number = 18 }}</ref>