Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 14 години
д
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(removed images (copyright violation))
(д)
<br>- 1000 година викинзите стигнуваат до копното на [[Северна Америка]].
<br>- Во околу 1240 година започнува да се користи средно кормило.
<br>- 1486 [[Бартоломео ДиазДијаз]] се обидува да ја заобиколи [[Африка]] и да пронајде но поморски пат до Индија. Не успева во тоа и стигнува само до 'ртот Добра Надеж.
<br>- 1492 година [[Кристофер Колумбо]] обидувајќи се да најде нов поморски пат до [[Индија]] стигнува до [[Средна Америка]]. Мислејќи дека стигнал до Индија домородците ги нарекува [[Индијанци]].
<br>- 1492 година [[Васко де Гама]] наоѓа нов поморски пат до Индија.
345

уредувања