Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Додадени 52 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: clean up, replaced: New York → New York City (2) using AWB)
| birth_date = {{birth date|df=yes|1884|10|11}}
 
| birth_place =New York CityЊујорк, [[NewЊујорк York(држава)|Њујорк]]<br />[[САД]]
 
| death_date = {{death date and age|df=yes|1962|11|7|1884|10|11}}
 
| death_place =New York CityЊујорк, [[NewЊујорк York(држава)|Њујорк]]<br />[[САД]]
 
| death_cause = [[Tuberculosis]]<ref name="Eleanor Roosevelt NNDB Profile">{{cite web| url =http://www.nndb.com/people/467/000022401/| title = Eleanor Roosevelt NNDB Profile| publisher =NNDB| accessdate =2007-05-18}}</ref>
 
| restingplace = [[Hyde Park, New York|Hyde Park]], [[New YorkЊујорк]]
 
| occupation = [[First Lady of the United States|First Lady]], [[diplomacy|diplomat]], [[activism|activist]]
=== '''Ран живот''' ===
 
Ана Елеонор Рузвелт е родена во 56 Запад 37 Улица во [[New York City|Њујорк]], ќерка на Елиот Рузвелт и Ана Хал Рузвелт. Таа беше крстена Ана по нејзината мајка и нејзината тетка Ана Cowles; Елеонор по нејзиниот татко, и беше нарекувана"Ели" или "Малата Нел". Од почетокот, Елеонор претпочиташе да ја нарекуваат по нејзиното средно име. Таа беше внука на претседателот [[Theodore Roosevelt|Теодор Рузвелт.]]
 
Двајцата браќа, Елиот Рузвелт Џуниор (1889-1893) и Хал Рузвелт (1891-1941) се родени подоцна. Таа, исто така, имаше полубрат, Елиот Рузвелт Ман (починал 1941), кој е роден од Кети Ман, слугинка вработена од страна на семејството. Рузвелт беше родена во свет со огромно богатство и привилегии, бидејќи нејзиното семејство беше дел од високото општество во Њујорк наречено "отекува."