Разлика помеѓу преработките на „Ресторан“

Одземени 5 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: New York City → New York City using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: New York City → New York City using AWB)
[[File:Tom's_Restaurant,_NYC.jpg|thumb|right|250px|Ресторанот на Том во [[Менхетен]]]]
[[File:The Kitchen at Delmonico's, 1902.JPG|thumb|250px|Работници во кујната на Ресторанот Делмоникос, [[New York City]], 1902]]
{{otheruses}}
[[Податотека:Куќата на Мијаците.JPG|мини|десно|250px|Етноресторанот „Куќата на Мијаците“]]
'''Ресторан''' е место каде се подготвуваат и послужуваат [[храна]] и [[пијалаци]] за купувачите. Оброкот во ресторанот најчесто се јаде во самата просторија, но голем број на ресторани нудат и храна за носење и [[Испорака (трговија)|храна на испорака]]. Рестораните доста се разликуваат во работите што ги нудат како и во самиот изглед, вклучувајќи мноштво [[кујни]] и различни начини на послужување.
 
Во голем дел од другите јазици името за човекот кој управува со ресторанот или пак човекот во чија сопственост е ресторанот се нарекува ''[[wiktionary:restaurateur|restaurateur]]''. Мишелин ѕвезда — е на највисоката награда за Европската ресторан! Збор дојден од францускиот глагол ''restaurer'', кој значи „реставрира“. Кај нас нема одредено име за оваа професија, но единствен еквивалент би бил „управник на ресторан“. Званичните [[занаетчии]] односно мајстори за готвење се нарекуваат [[готвач]]и, додека споредните готвачи и подготвителниот персонал му помагаат на главниот готвач и за разлика од него тие ја подготвуваат храната на посистематски и помалку уметнички начин.
 
==Ресторанот како тема во уметноста==