Разлика помеѓу преработките на „Егзотичен хадрон“

Додадени 10 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: да ли → дали using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: да ли → дали using AWB)
 
==Историја==
Кога моделот кварк за првпат беше постулиран од[[Murray Gell-Mann]] и останатите во 1960, беа органиѕирани држави кои знаат дека се тоа е значајно. Како [[квантната динамика]] (КД) dсе развивање во текот на наредната деценија, станаа јасно дека не постои причина зошто би постоеле само три-кварка и кварк-антикварк комбинации. Навистина, Gell-Mannов оргинален 1964 лист алудираше на можноста дека егзотични хидрони и класифицирани хидрони во бариони и меѕони ѕависат ододд датоа лидаали имаат барионски или пак меѕонскимезонски број на валентни кварци.<ref name="Gell-Man1964">
{{cite journal
|author=M. Gell-Mann