Ајатолах: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB
сНема опис на уредувањето
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB)
На крајот од [[2006]] во светот имаше 20 ајатоласи, од кои најпознати се ајатолах [[Ал Систани]] во [[Ирак]] и [[Али Хаменеи]] во [[Иран]]. На западот поимот „ајатолах“ често се користи како синоним за Хомеини, по кого и терминот се прочу.
 
== Види уштеПоврзано ==
 
* [[Муфтија]]