Софтбол: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB)
 
[[Податотека:Softball-battercatcherumpireready.jpg|мини|десно|250п|Натпревар во софтбол]]
[[Податотека:Softball.jpg|мини|десно|200п|Топката во софтболот]]
'''Софтбол''' (од [[Англиски јазик|англ.]] ''softball'' ''soft'' - меко и ''ball'' - топка) е екипен [[спорт]] во кој топката се удира со палка. Основната цел на играта е, таа екипа која напаѓа да ја удри фрлената топка, и еден од играчите да истрча до една од четирите означени бази пред играч од противничката екипа да ја фати топката. Софтболот е подваријанта на [[Безбол|безболотбезбол]]от, кој се игра на помал терен и со нешто поголема и помека топка за разлика од безболот.
 
Првиот одигран натпревар во софтбол се одиграл во [[Чикаго]], [[Илиноис]], [[САД]] во [[1887]] година на [[Ден на благодарноста|Денот на благодарноста]].
Правилата во софтболот се многу слични со оние од безболот. Клучни разлики постојат во траењето на натпреварот (наместо 9 ининзи како во безболот, овде се играат 7), помалиот терен, нешто поголемата и помека топка, пократките палки и сл. Брзината која ја постигнува топката при удирањето и фрлањето е помала, па затоа овој спорт често е подготовка за помладите категории за вистинскиот безбол. Исто така софтболот е рекреативен спорт за постарите катеогории бидејќи е поспор и помалце опасен од безболот.
 
== Види уштеПоврзано ==
* [[Освојувачи на олимписки медал во софтбол]]
* [[Безбол]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Олимписки спортови]]
[[Категорија:Спортови]]