Разлика помеѓу преработките на „Метида (месечина)“

Одземени 16 бајти ,  пред 10 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB)
'''Метида''' ([[старогрчки јазик|старогрчки]]: ''Μήτις'', [[латински]]: ''Metis'') e најблизок познат [[Јупитер|јупитеровјупитер]]ов [[сателит]]. Кружи околу Јупитер на одалеченост од 128 000 км и го поминува за само 7 часа и 5 минути. Просечниот [[пречник]] му изнесува околу 44 км. [[Маса]]та на овој сателит изнесува 9.56x10<sup>16</sup> кг.
 
[[Орбита|Орбитите]] Метида и [[Адрастеја (месечина)|Андрастеја]] се наоѓаат внатре во Јупитеровиот главен прстен, поради што се сомнева дека може да биде извор за материјалите на прстен. Орбитите на двата сателита се внатре во [[Рошова граница|Рошовата граница]], па дури и поради нивните мали димензии да избегнат распад, тие порано или покасно ќе паднат на Јупитер.
{{Јупитерови месечини}}
 
== Види уштеПоврзано така ==
* [[Метида (митологија)]]