Богојци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Поврзано: Правило форматирање на поднаслов, replaced: ==Поврзано== → == Поврзано == using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Правилно именување на поднасови, replaced: ==Надворешни врски== → == Надворешни врски == using AWB)
с (→‎Поврзано: Правило форматирање на поднаслов, replaced: ==Поврзано== → == Поврзано == using AWB)
Родови во селото се: Селмани (9 к.), Авдија (5 к.) и Белули (12 к.) доселени се од неко— село во областа [[Голо Брдо]] (во [[Албанија]]). Првите два рода потекнуваат од браќата Селман и Авдија, додека третиот род потекнува од нивниот роднина Белул. Предците на овие три рода се доселени околу 1850-60, поради [[крвна одмазда]].<ref>{{Наведена книга|url=http://worldcat.org/oclc/466478840|title=Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања|last=Јован|first=Трифуноски|date=1992|publisher=САНУ|isbn=8670251582|oclc=466478840}}</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Дримкол]]
* [[Општина Струга]]