Андријана Јаневска: Разлика помеѓу преработките

Додадени награди и признанија
(година на албум)
(Додадени награди и признанија)
 
== Биографија ==
Андријана Јаневска е родена во Скопје, каде моментално живее и работи<ref name=anj>[http://www.andrijana.com.mk/Default.aspx?id=d6dd9f05-0637-4325-8054-816f23054e3a#topPage Биографија на Андријана Јаневска]</ref>. Таа е доцент на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Редовно е вработена во Македонската Опера и Балет, како прва виолина. Освен виолина, свири пијано, гитара и бас гитара, а првата композиција ја има напишано на 11 години<ref name=anj/>. Музичката наобразба ја започнува во нижото музичко училиште на 6 годишна возраст, продолжува во Средното музичко училиште, дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот виолина во 2004 година и магистрира во 2011 година на отсекот „Музичка теорија и педагогија“ оддел „Методика на музичка настава“<ref name=anj/>. Моментално ги завршува докторските студии на Институтот за фолклор во Скопје на тема „Македонското .
 
Дебитира на Скопје фест, 1998. Повторно настапува на Скопскиот фестивал 2000 година каде го лансира мега хитот „Твоето писмо, моја Библија“. За време на летото, 2000 година, настапува низ повеќе градови во Австралија<ref name=anj/>. Во март, 2001 година на Скопскиот фестивал освојува гранд при награда со песната Носталгија<ref name=anj/>. Во јули, 2001 го промовира првиот солистички албум „Моја Библија“ кој содржи 12 песни<ref name=anj/>. Во 2002-ра година, повторно се натпреварува на изборот за песна на Евровизија, каде со песната „О Шери, мон Шери“ го освојува второто место<ref name=anj/>.
За време на средното музичко образование посетува дополнителна настава по диригирање и композиција, и активно учествува на семинари по виолина кај виолинистите Марина Јашвили и Благоја Димчевски.
Во јуни, 2006 година, го лансира реге хитот „Ден“, а во Август истата година настапува на Охрид фест со песната „Сонце“<ref name=anj/>. За време на фестивалот го промовира вториот солистички албум „Ден“<ref name=anj/>.
 
Десетгодишнината од нејзината кариера ја заокружува со песната „Зрно“, дело на Драган Гиновски - Гино<ref name=anj/>. Во март 2008 го издава најновото ЦД со 15 традиционални македонски песни, а како продуцент се јавува Димитар Димовски - Мите<ref name=anj/>. Веќе следната 2009 година излегува и продолженитето на цедето со традиционални македонски песни, овојпат насловено како „Приказна за едно моме“, повторно продуцирано од Мите Димовски<ref name=anj/>. Следната година во соработка со МЕД Македонија, го издава Христијанското цеде со детски Божикни песни „Ѕвездичка мала“<ref name=anj/>.
Дебитира на Скопје фест, 1998. Повторно настапува на Скопскиот фестивал 2000 година каде го лансира мега хитот „Твоето писмо, моја Библија“. За време на летото, 2000 година, настапува низ повеќе градови во Австралија<ref name="anj" />. Во март, 2001 година на Скопскиот фестивал освојува гранд при награда со песната Носталгија<ref name="anj" />. Во јули, 2001 го промовира првиот солистички албум „Моја Библија“ кој содржи 12 песни<ref name="anj" />. Во 2002-ра година, повторно се натпреварува на изборот за песна на Евровизија, каде со песната „О Шери, мон Шери“ го освојува второто место<ref name="anj" />.
Во 2011 година, во соработка со Тања Веда го издава детското цеде „Кога си среќен“ кое содржи 15 песни од англиско говорно подрачје, препеани на македонски јазик<ref name=anj/>. Во 2012 настапува на Скопскиот фестивал, кадешто ја исполнува композицијата „Можеби“ на која се потпишува како автор на музиката, текстот и аранжманот<ref name=anj/>. Во 2015, повторно во соработка со Тања Веда го издава цедето „Заспивалки “ кое содржи 10 приспивни песни и 10 приказни за деца, како и илустрирана книга. Во 2017 го издава цедето со традиционални детски песни „Слушни, пеј, играј“ кое содржи 15 песни, заедно со илустриран прирачник, во соработка со Тања Веда. Моментално работи на третиот солистички албум, кој треба да излезе во 2017 година.
Во јуни, 2006 година, го лансира реге хитот „Ден“, а во Август истата година настапува на Охрид фест со песната „Сонце“<ref name="anj" />. За време на фестивалот го промовира вториот солистички албум „Ден“<ref name="anj" />.
Од 2004 до 2007 година предава виолина во музичкото училиште во Куманово, од 2007 до 2008 предава на Факултетот за Аудио-Визуелни Уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк, од 2005 година до 2015 година предава солфеж, теорија на музика, естрадно пеење и пијано во музичкото училиште „Ентерпрајз“, а од 1999 година до 2015 година активно членува во женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“<ref name=anj/>.
Десетгодишнината од нејзината кариера ја заокружува со песната „Зрно“, дело на Драган Гиновски - Гино<ref name="anj" />. Во март 2008 го издава најновото ЦД со 15 традиционални македонски песни, а како продуцент се јавува Димитар Димовски - Мите<ref name="anj" />. Веќе следната 2009 година излегува и продолженитето на цедето со традиционални македонски песни, овојпат насловено како „Приказна за едно моме“, повторно продуцирано од Мите Димовски<ref name="anj" />. Следната година во соработка со МЕД Македонија, го издава Христијанското цеде со детски Божикни песни „Ѕвездичка мала“<ref name="anj" />.
Најголемо хоби и е шахот, а како портпарол на Шаховската Федерација на Македонија издејствува Европскиот шаховски куп да се одржи во Скопје. Од 2009 година е во брак со Драган Гиновски - Гино, познат македонски гитарист (Архангел). Двојката има два сина, Димитар (2011) и Кристијан (2015). Сопственици се на музичкото студио Гиновски.<ref name=anj/>.
Во 2011 година, во соработка со Тања Веда го издава детското цеде „Кога си среќен“ кое содржи 15 песни од англиско говорно подрачје, препеани на македонски јазик<ref name="anj" />. Во 2012 настапува на Скопскиот фестивал, кадешто ја исполнува композицијата „Можеби“ на која се потпишува како автор на музиката, текстот и аранжманот<ref name="anj" />. Во 2015, повторно во соработка со Тања Веда го издава цедето „Заспивалки “ кое содржи 10 приспивни песни и 10 приказни за деца, како и илустрирана книга. Во 2017 го издава цедето со традиционални детски песни „Слушни, пеј, играј“ кое содржи 15 песни, заедно со илустриран прирачник, во соработка со Тања Веда. Автор е на „Бог и јас“ - циклус соло песни за мецосопран, виолина, пијано и гитара чија премиера се одржа во Њујорк, во август 2017 година. Има напишано аранжмани за биг бенд, ревиски и симфониски оркестри. Автор е на музиката за австрискиот краткометражен филм „Hyro“, во соработка со Хрватскиот национален балет.
 
Во својата богата концертна кариера, настапувала во сите градови низ Македонија. Во странство концертирала во Хрватска, Словенија, Полска, Словачка, Грција, Бугарија, Црна Гора, Кипар, Србија, Португалија, Германија, Франција, Шпанија, Италија, Шведска, Швајцарија, Летонија, Австралија, Канада и САД. Повеќепати настапувала како солист во придружба на Македонската Филхармонија и оркестарот на МОБ. Има одржано голем солистички концерт во придружба на симфонискиот оркестар во МОБ на 12  јануари 2017 година, како и повеќе солистички концерти низ Македонија, во придружба на камерни оркестри и поголеми бендови, од кои позначајни се концертот на фестивалот Охридско Лето (Антички театар, Охрид) и отворање на Битолско културно лето (Хераклеа, Битола). Во 2014 година во МОБ ја игра главната улога (Пенелопе) во првиот мјузикл во Македонија „Пенелопе Х“.
 
Работела како наставник по музика на Факултетот за Аудио-Визуелни Уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк, наставник по музика во гимназијата Алгоритам, наставник по виолина во музичкото училиште во Куманово и како наставник по солфеж, теорија на музика, естрадно пеење и пијано во музичкото училиште „Ентерпрајз“. Неколку години е главен музички ментор на македонските претставници на детскиот Евросонг. Работи и како надворешен стручен музички соработник во списанијата за деца Росица и Смешко. Секоја година е редовен гостин-предавач во  институции од јавен интерес, културно-информативни центри, градинки, основни и средни училишта. Од 1999 година членува во женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска. Од 2002 година работи во Македонската Опера и Балет како прва виолина, а од јули 2017 година е доцент на ФМУ Скопје.
 
Била придружен вокал на многу уметници, меѓу кои и на Влатко Стефановски, Џибони и Бајага. Има напишано многу композиции и аранжмани за биг-бенд во доменот на популарната музика, а се јавува и како текстописец на многу популарни песни. Од 1988 до 1996 година членува во детскиот хор за духовна музика „Пиколо“. Повеќе пати била член во жири комисии на државни и меѓународни натпревари по музика и уметност (член на национална жири-комисија за Евровизија, член на комисија за мјузиклот Тајно моја, член на комисија за избор на најталентиран ученик во Општина Карпош, член на меѓународна жири-комисија на арт фестивалите Езерски бисери и Дојрана и др.). Има издадено две детски книги од стручна област: „Заспивалки“, издавач Едука Мак 2015 и „Слушни, пеј, играј“, издавач Просветно Дело 2017. Многу пати учествувала на научни конференции во Македонија а презентирала и во Рим, Италија.
 
Во 2007 година во МОБ настапува како виолинист (главна улога) во опера/мјузикл Dorothy.Sconcerto per Oz, а претставата се репризира и во Kampnagel Hamburg, Хамбург - Германија. Како виолинист настапувала и во Осијек - Хрватска, Атина - Грција, Ниш и Белград - Србија, Париз - Франција, Рим - Италија, Њујорк, Њу Џерси, Вашингтон и Лос Анџелес - САД, Мелбурн, Канбера и Сиднеј - Австралија како и во Торонто - Канада. Како концерт-мајстор на камерен состав во МОБ настапува на многу детски претстави низ Македонија.
 
Најголемо хоби и е шахот, а како портпарол на Шаховската Федерација на Македонија издејствува Европскиот шаховски куп да се одржи во Скопје. Официјалниот ФИДЕ рејтинг на последниот турнир ѝ е 1981. Освен шахот, вљубеник е во повеќе спортови: пливање, велосипедизам, планинарење и мотоциклизам.
 
Од 2009 година е во брак со Драган Гиновски - Гино, познат македонски гитарист (Архангел). Двојката има два сина, Димитар (2011) и Кристијан (2015). Сопственици се на музичкото студио Гиновски.<ref name="anj" />.
 
== Албуми ==
* Казна - 2014
* Еден ден (дует со Мијата) - 2014
* Без милост (- 2016)
*Children of the Cosmos (- 2017)
*Daj poljubi me (- 2019)
*Заветна (дует со Игор Дурловски) - 2019
 
! Спот !! Година!! Режисер
|-
|''Те сакам бескрајно''
| ''Љубов ти е адреса ''|| 2000. ||
|1998
|
|-
|''Да сум јужен ветар''
|'' Своја на своето'' || 2001. || Томато Продукција
|1999
|
|-
|''Љубовен ритам''
|'' За крај ''|| 2005. ||
|2000
|
|-
| ''СонцеЉубов ти е адреса '' || 2006.2000 ||
|-
| ''Тивка НоќСвоја на своето'' ||2007. 2001 || Томато Продукција
|-
|''Дали има некој што не љубел''
| ''Зрно'' || 2008. ||
|2001
|МТВ
|-
| ''Можеби За крај ''|| 2012.2005 || Андреј BMA Додов
|-
| ''Сонце''|| 2006 ||Славиша Киброски
| ''Животот е убав'' || 2013. ||
|-
| ''Тивка Ноќ''||2007 || Томато Продукција
|'' Казна ''|| 2014. ||
|-
| ''Еден ден Зрно''|| 2015.2008 ||
|-
| ''ПеснаМожеби за Пере Тошев'' || 2015.2012 || BMA
|-
| ''Животот е убав''|| 2013 || Христијан Тодоров
| ''Без милост ''|| 2016. ||
|-
|'' Казна ''|| 2014 || Александар Ристовски - ПРИНЦ
|-
|''Еден ден ''|| 2015 || Томато Продукција
|-
|''Песна за Пере Тошев''|| 2015 || МТВ
|-
|''Без милост ''|| 2016 || Александар Ристовски - ПРИНЦ
|-
|Daj poljubi me
|2019
|Hamar Media, Josip Šuker
|}<br />
 
=== Награди - класична музика ===
{| class="wikitable"
!Награда
!Категорија
!Датум
|-
|''Специјална I награда'' (максимални 100 бода)
<br />
|солфеж, државен натпревар
|05.04.2001
|-
|''I награда'' во II категорија
<br />
|клавирско трио, државен натпревар
|28.04.1999
|-
|''II награда'' во I категорија
<br />
|виолина, државен натпревар
|01.04.1993
|-
|''II награда'' во III категорија
<br />
|виолина, државен натпревар
|05.04.1995
|-
|''III награда'' во I категорија <br />
|виолина, државен натпревар
|04.04.1992
|-
|''Пофалница''
|државен натпревар по виолина<br />
|1995
|-
|''Пофалница''
|државен натпревар по виолина
|25.04.1996
|}
<br />
 
=== Награди - популарна музика ===
{| class="wikitable"
!Награда
!Фестивал/Манифестација
!Година
|-
|Втора награда од жири, награда за најдобра интерпретација и награда за најдобар текст
<br />
|Скопје фест
|1999
|-
|Награда за најдобар дебитант
<br />
|Макфест
|1999
|-
|Втора награда од жири
|Охрид фест<br />
|1999
|-
|Трета награда од публика и награда за најдобра интерпретација
<br />
|Еврофест
|1999
|-
|Гран при
<br />
|Макфест
|2000
|-
|Добитник на наградата „Откритие на годината“
<br />
|Откритие на годината
|2000
|-
|Втора награда од публика
<br />
|Еврофест
|2000
|-
|Награда за најдобра пејачка на годината
<br />
|12 величествени
|2000
|-
|Хит на годината за песната „Твоето писмо моја Библија“
<br />
|12 величествени
|2000
|-
|Најдобра пејачка на годината
<br />
|О каква ноќ
|2000
|-
|Гран при (прва награда од публика и прва награда од жири)
<br />
|Скопје фест
|2001
|-
|Втора награда од публика и награда за најдобар сценски настап
<br />
|Макфест
|2001
|-
|Лице на годината
<br />
|Лице на годината
|2001
|-
|Трета награда од жири
<br />
|Еврофест
|2001
|-
|Второ место
<br />
|Избор за песна на Евровизија
|2002
|-
|Втора награда од жири
<br />
|Охрид фест
|2008
|-
|Прва награда од жири
|Охрид фест
|2013
|}
 
Анонимен корисник