Разлика помеѓу преработките на „Драган Богдановски“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
Исправка на име, replaced: Клечовце → Клечевце (3) using AWB
(Одбиена последната промена (од 185.100.244.207) и ја поврати преработката 3496294 на Kiril Simeonovski)
с (Исправка на име, replaced: Клечовце → Клечевце (3) using AWB)
| родено-име =
| роден-дата = 18 септември 1929
| роден-место = [[КлечовцеКлечевце]], [[Кумановско]]
| починал-дата = 31 мај 1998
| починал-место =
}}
 
'''Драган Богдановски''' (с. [[КлечовцеКлечевце]], [[Кумановско]], [[18 септември]] [[1929]] - [[Фредериција]], [[Данска]], [[31 мај]] [[1998]]) — еден од најпознатите македонски политички емигранти по [[1945]] година и еден од основачите на [[ВМРО ДПМНЕ]]. Богдановски 30 години бил во челните редови на патриотски настроената македонска емиграција.
 
== Биографија ==
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Дисиденти]]
[[Категорија:КлечовцеКлечевце]]