Разлика помеѓу преработките на „Тодор Христов - Офицерчето“

→‎Животопис: ситна поправка
(ситна поправка)
(→‎Животопис: ситна поправка)
 
==Животопис==
[[Податотека:Todor24mart HristovSborna Cheta KrushevoKiustendil.JPGjpg|лево|мини|250п|Четата на Тодор Христов.]]
Христов е роден 1878 година во Софиjа.<ref>Елдъров, Светозар. Снежана Радоева. Подпоручик Тодор Христов-Офицерчето (1883 - 1903). С., Издателство „Парадигма“, 2019, 191 стр. ISBN 978-954-326-389-9.</ref> Некои извори го посочуваат градот Велес како негово родно место, но всушност неговите родители, кои се преселиле во Софија, биле од таму.<ref>Сп. „Македонски преглед“ XLІI (3). София, МНИ, 2019. с. 150-154.</ref> Завршил прв прогимназиски клас. Студирал во Военото училиште во [[Софија]], каде што завршува во 1902 година и започнува служба во Петиот полк.
 
3.758

уредувања