Маат: Разлика помеѓу преработките

Додадени 40 бајти ,  пред 14 години
шаблон
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: et:Maat)
(шаблон)
Во египетската уметност, обично Маат била насликана како жена со раширени крилја и закривено перо од ној на нејзината глава. Овие слики се појавуваат на некои саркофази како симбол за заштита на душите од умрените. Египќаните верувале дека без Маат ќе имало само почетен хаос и крај на светот. Секој фараон морал да примени праведен закон, следејќи ги принципите на Маат.
 
{{Египетски божества}}
[[Категорија:Египетска митологија]]