Разлика помеѓу преработките на „Свански јазик“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Распространетост: Исправка според правописот, replaced: Апхазија → Абхазија using AWB
с (→‎Распространетост: Јазична исправка, replaced: официјален статус → службен стгатус using AWB)
с (→‎Распространетост: Исправка според правописот, replaced: Апхазија → Абхазија using AWB)
== Распространетост ==
 
Сванскиот јазик е мајчин јазик на околу 30.000 [[Сванци]] кои живеат во планините на [[Сванетија]] во [[Грузија]]. Покрај нив, има мала сванска заедница која живее во [[АпхазијаАбхазија]], каде се проценува дека има околу 2.500 жители.<ref name="DoBeS"/>
 
Сванскиот јазик се користи низ домовите и за општа комуникација на Сванците. Овој јазик нема пишана стандардизација и нема службен стгатус. Голем дел од Сванците зборуваат и [[грузиски јазик]], службениот јазик на државата и го користат истиот како писмен јазик и јазик за трговија. Поради барањето подобра економска стабилност, овој јазик е во опаѓање, но исто така врз тоа влијае и фактот што овој јазик не се користи во образованието. Сванскиот јазик се смета за загрозен јазик и е помалку застапен кај помладото население.