Разлика помеѓу преработките на „Список на непризнаени држави“

с
Исправка според правописот, replaced: Апхазија → Абхазија using AWB
с (Исправка според правописот, replaced: Апхазија → Абхазија using AWB)
 
[[File:Limited recognition.png|thumb|400px]]
Овa е списoк na држав кои постојат или постоеле како фактички [[независност|независни]] [[држави]], но како такви не се признати од страна на поголемиот дел од другите држави или меѓународни заедници.
 
== [[Европа]] ==
== [[Азија]] ==
* [[Северен Кипар]] (од 1975)
* [[АпхазијаАбхазија]] (од 1992)
* [[Јужна Осетија]] (од 1991)
* [[Нагорно-Карабах]] (од 1991)