Разлика помеѓу преработките на „Тодор Христов - Офицерчето“

обновување
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
(обновување)
| опис= македонски револуционер
| роден-дата = [[1878]]
| роден-место = {{роден во|ВелесСофија}}, [[МакедонијаБугарија]]
| починал-дата = {{починал на|21|септември|1903}}
| починал-место = [[Виљач]], [[Македонија]]
==Животопис==
[[Податотека:Todor Hristov Cheta Krushevo.JPG|лево|мини|250п|Четата на Тодор Христов.]]
Христов е роден 1878 година во Софиjа.<ref>Елдъров, Светозар. Снежана Радоева. Подпоручик Тодор Христов-Офицерчето (1883 - 1903). С., Издателство „Парадигма“, 2019, 191 стр. ISBN 978-954-326-389-9.</ref> Некои извори го посочуваат градот [[Велес]] како негово родно место, тогашно всушност неговите родители, кои се преселиле во [[ОтоманскотоСофија, биле од таму.<ref>Сп. „Македонски преглед“ XLІI (3). София, МНИ, 2019. с. Царство]]150-154.</ref> Завршил прв прогимназиски клас. Студирал во Военото училиште во [[Софија]], каде што завршува во 1902 година и започнува служба во Петиот полк.
 
На почетокот на пролетта [[1903]] година ја напушта службата и заминува за Македонија, каде влегува во четата на [[Питу Гули]], која дејствува во Крушевско.
3.747

уредувања