Општина Чашка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 399 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Демографија: Дотерување на табели, replaced: | '''религија''' → | '''Вероисповед''', | '''вкупно''' → | '''Вкупно''' (2), Православни → [[ using AWB
с (→‎Демографија: Дотерување на табели, replaced: {| border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" → {| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" (2) using AWB)
с (→‎Демографија: Дотерување на табели, replaced: | '''религија''' → | '''Вероисповед''', | '''вкупно''' → | '''Вкупно''' (2), Православни → [[ using AWB)
 
{| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"
| '''религијаВероисповед'''
| '''вкупноВкупно'''
|-
| [[Православието во Македонија|православни]]
| [[Православни]]
| '''4.145'''
|-
| [[Исламот во Македонија|муслимани]]
| [[Муслимани]]
| 1.770
|-
| [[Католицизмот во Македонија|католици]]
| [[Католици]]
| 2
|-
| [[Протестантството во Македонија|протестанти]]
| [[Протестанти]]
| 0
|-
| останати
| Други
| 15
|-
{| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"
| '''Јазик'''
| '''вкупноВкупно'''
|-
| [[Македонски јазик|македонски]]
| '''4.838'''
|-
| [[Албански јазик|албански]]
| 2.684
|-
| [[Турски јазик|турски]]
| 10
|-
| [[Ромски јазик|ромски]]
| 0
|-
| [[Влашки јазик|влашки]]
| 0
|-
| [[Српски јазик|српски]]
| 47
|-
|[[Босански јазик|бошњачки]]
| [[Бошњачки]]
| 49
|-
| останати
| Други
| 45
|-