Разлика помеѓу преработките на „Општина Крушево“

Додадени 399 бајти ,  пред 1 година
с
Дотерување на табели, replaced: | '''религија''' → | '''Вероисповед''', | '''вкупно''' → | '''Вкупно''' (4), Православни → [[Православието using AWB
с (→‎Демографија: Дотерување на табели, replaced: {| border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" → {| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" (2) using AWB)
с (Дотерување на табели, replaced: | '''религија''' → | '''Вероисповед''', | '''вкупно''' → | '''Вкупно''' (4), Православни → [[Православието using AWB)
 
{| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"
| '''религијаВероисповед'''
| '''вкупноВкупно'''
|-
| [[Православието во Македонија|православни]]
| [[Православни]]
| '''7.096'''
|-
| [[Исламот во Македонија|муслимани]]
| [[Муслимани]]
| 2.514
|-
| [[Католицизмот во Македонија|католици]]
| [[Католици]]
| 3
|-
| [[Протестантството во Македонија|протестанти]]
| [[Протестанти]]
| 0
|-
| останати
| Други
| 71
|-
{| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"
| '''Јазик'''
| '''вкупноВкупно'''
|-
| [[Македонски јазик|македонски]]
| '''6.375'''
|-
| [[Албански јазик|албански]]
| 2.089
|-
| [[Турски јазик|турски]]
| 278
|-
| [[Ромски јазик|ромски]]
| 0
|-
| [[Влашки јазик|влашки]]
| 744
|-
| [[Српски јазик|српски]]
| 25
|-
|[[Босански јазик|бошњачки]]
| [[Бошњачки]]
| 145
|-
| останати
| Други
| 28
|-
|-
|'''style="background: bgcolor="#F5DEB3" | '''Општина Крушево'''
|'''style="background: bgcolor="#FFFF00" | '''вкупноВкупно'''
|'''style="background: bgcolor="#CC5500" | '''Македонци'''
|'''style="background: bgcolor="#986960" | '''Албанци'''
|
|-
| rowspan="1" style="background: #E9E9E9;" | '''вкупноВкупно'''
| style="background: bgcolor="#FFFF00" | '''9.684 <br>100,00%'''
| style="background: bgcolor="#CC5500" | '''6.081 <br>62,79%'''