Разлика помеѓу преработките на „Лојане“

Одземени 6 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Демографија: Јазично дотерување, replaced: На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни → На табелата е прик using AWB
с (→‎Демографија: Јазична исправка и исправка на наводи, replaced: <ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref using AWB)
с (→‎Демографија: Јазично дотерување, replaced: На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни → На табелата е прик using AWB)
Според пописот од 2002 година, во Лојане живеат 2.682 жители, од кои 2.668 [[Албанци]], 3 [[Бошњаци]] и 11 останати.<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X]</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на населениежители низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). [http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Popisi__PopisNaNaselenie__PopisiNaseleniMesta/Popis_nm_1948_2002_NasPoEtnPrip_mk.px/?rxid=b7539b0f-f64f-46b7-b99d-a34d7ae55646 База на податоци МАКСтат]. Државен завод за статистика.</ref>
{| class="wikitable"
!Година