Разлика помеѓу преработките на „Брод (пловило)“

Одземени 2 бајти ,  пред 13 години
асд
(сдф)
(асд)
<br>- Во околу 1240 година започнува да се користи средно кормило.
<br>- 1486 [[Бартоломео Диаз]] се обидува да ја заобиколи [[Африка]] и да пронајде но поморски пат до Индија. Не успева во тоа и стигнува само до 'ртот Добра Надеж.
<br>- 1492 година [[Кристофер Колумбо]] обидувајќи се да најде нов поморски пат до [[Индија]] стигнува до [[Средна Америка]]. Мислејќи дека стигнал до Индија домородците ги нарекува [[Индијанци]].
]] стигнува до [[Средна Америка]]. Мислејќи дека стигнал до Индија домородците ги нарекува [[Индијанци]].
<br>- 1492 година [[Васко де Гама]] наоѓа нов поморски пат до Индија.
<br>- 1501 - 1502 [[Америго Веспучи]] докажува дека континентот што го пронашол Колумбо е нов континент и според него го нарекуваат Америка.
<br>- 1588 година - Шпанската Армада
<br>- 1872 година - Мари Целеста
<br>- 1912 година - [[Титаник]]
]]
<br>- 1915 година - Луситања
<br>- 1963 година - Дона Паз
114

уредувања