Разлика помеѓу преработките на „Брод (пловило)“

Додадени 384 бајти ,  пред 13 години
сдф
(сдф)
(сдф)
<br>- Кршач на ледови
<br>- Подморница
 
 
== Бродоломи и несреќи ==
 
<br>- 1588 година - Шпанската Армада
<br>- 1872 година - Мари Целеста
<br>- 1912 година - [[Титаник
]]
<br>- 1915 година - Луситања
<br>- 1963 година - Дона Паз
<br>- 1972 година - Квин Елизабет
<br> 1978 година - Амоко Кадиз
114

уредувања