Разлика помеѓу преработките на „Брод (пловило)“

Додадени 4 бајти ,  пред 13 години
ново
(ново)
 
(ново)
----
-Во околу 3500 година п.н.е. египќаните започнуваат да прават бродови користејќи папирус.
<br>-Во околу 2450 година п.н.е. египќаните започнуваат да прават бродови од дрвени даски и нив ги управувале околу 30 веслачи.
-Измеѓу 500 и 323 година п.н.е. - доба на [[триреми]] (стар хеленски воен брод кој се движи со помош на весли и кој има статуа од бронзен овен на предната страна со чија помош ги уништува непријателските бродови).
114

уредувања