Разлика помеѓу преработките на „Калиште“

Додадени 97 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Демографија: Јазична исправка и исправка на наводи, replaced: <ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref using AWB
с (→‎Демографија: Стилско подобрување на табела, replaced: {| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2 → {| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" using AWB)
с (→‎Демографија: Јазична исправка и исправка на наводи, replaced: <ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref using AWB)
 
== Демографија ==
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 681 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002. - Книга 10.X]</ref>
 
{| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"