Разлика помеѓу преработките на „Крал Марко“

Одземен 41 бајт ,  пред 13 години
не ми е јасно зошто на српски кога е македонски крал...
(не ми е јасно зошто на српски кога е македонски крал...)
[[Слика:КралМарко.jpg|thumb|right|300px|Претстава на Кралот Марко, Марков манастир, с. Сушица, скопско, меѓу 1366 и 1371-72]]
'''Крале Марко''' ({{lang-sr|Краљевић Марко}} (околу {{роден на|||1335}} - {{починал на|17|мај|1395}}), е последниот [[крал]] што владеел во големиот дел од [[Македонија]] пред повеќевековната власт на турските [[султан]]и и станал најпознат [[јунак]] на [[Епика|епското]] народно творештво не само на [[Македонци]]те, туку и пошироко.
 
 
114

уредувања