Разлика помеѓу преработките на „Дабниште“

Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Географиja и местоположба: Стилско подобрување на табела, replaced: 5 км → 5 км using AWB
с (→‎Родови: Стилска исправка, replaced: 19 век → XIX век using AWB)
с (→‎Географиja и местоположба: Стилско подобрување на табела, replaced: 5 км → 5 км using AWB)
Селото се наоѓа во јужниот дел од [[Општина Кавадарци]], односно јужно од градот [[Кавадарци]], недалеку од патот што води во областа [[Витачево]].<ref name="енциклопедија">{{наведена книга|last=Панов|first=Митко|title=Енциклопедија на селата во Република Македонија |url=https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.pdf|accessdate=13 февруари 2018|year=1998|publisher=Патрија|location=Скопје|language=македонски|page=91}}</ref> Селото е ридско, на надморска височина од 420 метри. Од градот [[Кавадарци]], селото е оддалечено околу 9 километри.<ref name="енциклопедија" />
 
Атарот зафаќа простор од 8,5 &nbsp;км<sup>2</sup>. На него обработливото земјиште зазема површина од 328,5 [[хектар]]и, на пасиштата отпаѓаат 351,9 хектари, а на шумите 121,2 хектари.<ref name="енциклопедија" />
 
Селото е од линиест карактер, поделено на три маала, Горно, Средно и Долно Маало.<ref name="книгатиквеш">{{наведена книга|last=Радовановиќ|first=Воислав|title=Тиквеш и Рајец|accessdate=13 февруари 2018|year=|publisher=|location=|language=|page=428-429}}</ref>