Разлика помеѓу преработките на „Аргонаути“

Одземени 40 бајти ,  пред 2 месеци
с
Исправка на врска, replaced: Grčki mitovi → Grčki mitovi (2) using AWB
с (Исправка на врска, replaced: Robert Grevs → Robert Grevs (2) using AWB)
с (Исправка на врска, replaced: Grčki mitovi → Grčki mitovi (2) using AWB)
 
==Причини и тргнување==
Според митолошките извори на повик на [[Јасон]], атолскиот јунак и наследник на кралството на [[Ајсон]], кој на оваа задача бил предизвикан со итрина на [[Пелиј]], неговиот чичко кој на измама го зел престолот од татко му. Мисијата била опасна, непредвидлива и неизвесна. Јасон од прочуениот бродоградител [[Аргус (аргонаут)|Арг]] побарал брод и пратил гласници низ целата земја да ги повика јунаците да му се придружат на таа мисија.<ref>Robert Grevs, [[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 493 - 495.</ref>
 
==Список на Аргонаути==
*[[Тифие]], крмар од [[Исифија]];
*[[Зет]], братот на Калаид.
Велат дека никогаш ни порано, ни подоцна не се собрала така величествена група на некој брод.<ref>Robert Grevs, [[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 495 - 496.</ref>
 
== Наводи ==