Разлика помеѓу преработките на „Парис (митологија)“

Одземени 20 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на врска, replaced: Grčki mitovi → Grčki mitovi using AWB
с (Исправка на врска, replaced: Robert Grevs → Robert Grevs using AWB)
с (→‎top: Исправка на врска, replaced: Grčki mitovi → Grčki mitovi using AWB)
:''За главнниот град на Франција, видете [[Париз]]''
[[Image:Bissen,Paris,Glyptoteket.jpg|thumb|right|200px|Принцот Парис со јаболкото, од [[Херман Вилхелм Бисен]], [[Копенхаген]]]]
'''Парис''' ([[грчки јазик|грчки]]: {{polytonic|Πάρις}}; исто така познати и како '''Александер''' или '''Александрос''', т.е. ''Алаксанду од Вилуса''), бил син на [[Пријам]], кралот на [[Троја]], брат на [[Хектор]] и маж на Енона.<ref name="Beleške 2016">„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 125.</ref> Тој се појавува во бројни [[Легенда|легенди]] од [[старогрчката митологија]]. Најпознат е по неговата љубов кон [[Елена]], кралицата на [[Спарта]], што било директната причина за започнувањето на [[Тројанската војна]]. Пред крајот на војната, тој го убил [[Ахил]] со стрела во петата, неговото единствено ранливо место.<ref>Robert Grevs, [[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 537 – 543.</ref>
 
==Детството на Парис==