Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Одземени 20 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Итака во митологија: Исправка на врска, replaced: Grčki mitovi → Grčki mitovi using AWB
с (→‎Итака во митологија: Исправка на врска, replaced: Robert Grevs → Robert Grevs using AWB)
с (→‎Итака во митологија: Исправка на врска, replaced: Grčki mitovi → Grčki mitovi using AWB)
 
==Итака во митологија==
Авантурите на Одисеј траеле дваесет години, а сета негова сила и мисла била врзана за враќањето на островот Итака со кое владеел и на кој го чекала неговата верна сопруга [[Пенелопа]] и синт наследник [[Телемах]]. Островот Итака бил карпест и на него населението се занимавало со земјоделие и сточарство, по ништо посебно, ни богато. Но верноста на Пенелопа и мистичното исчезнување на Одисеј по [[Тројанска војна|Тројанската војна]], на Пенелопа ѝ обезбедиле несакани просци. Токму пред враќањето на Одисеј во својот дом, дванаесет хеленски владетели ја побарале за сопруга, донесувајќи насилна одлука дека таа мора да одбере еден од нив. Одисеј, кого Атена го престорила во просјак со својот син им се спротиставува и го зачувува домот и семејството.<ref>Robert Grevs, [[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 621 - 625.</ref>
 
==Важни луѓе==