Разлика помеѓу преработките на „Аргонаути“

Одземени 37 бајти ,  пред 2 месеци
с
Исправка на врска, replaced: Robert Grevs → Robert Grevs (2) using AWB
(→‎Список на Аргонаути: ситна поправка)
с (Исправка на врска, replaced: Robert Grevs → Robert Grevs (2) using AWB)
'''Аргонаути''' биле хеленски епски јунаци кои со бродот [[Арго]] тргнале во потрага по [[Златно руно|Златното руно]] во [[Колхида]].
 
==Причини и тргнување==
Според митолошките извори на повик на [[Јасон]], атолскиот јунак и наследник на кралството на [[Ајсон]], кој на оваа задача бил предизвикан со итрина на [[Пелиј]], неговиот чичко кој на измама го зел престолот од татко му. Мисијата била опасна, непредвидлива и неизвесна. Јасон од прочуениот бродоградител [[Аргус (аргонаут)|Арг]] побарал брод и пратил гласници низ целата земја да ги повика јунаците да му се придружат на таа мисија.<ref>[[Robert Graves|Robert Grevs]], [[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 493 - 495.</ref>
 
==Список на Аргонаути==
*[[Тифие]], крмар од [[Исифија]];
*[[Зет]], братот на Калаид.
Велат дека никогаш ни порано, ни подоцна не се собрала така величествена група на некој брод.<ref>[[Robert Graves|Robert Grevs]], [[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 495 - 496.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Аргонаути]]
[[Категорија:Старогрчка митологија]]