Разлика помеѓу преработките на „Радијална брзина“

Додадени 13 бајти ,  пред 5 месеци
Замена на Image:ESO_-_The_Radial_Velocity_Method_(by).jpg со Image:The_radial_velocity_method_(artist’s_impression).jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: more descriptive name (per s
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание using AWB)
(Замена на Image:ESO_-_The_Radial_Velocity_Method_(by).jpg со Image:The_radial_velocity_method_(artist’s_impression).jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: more descriptive name (per s)
 
 
==Спореба==
[[Податотека:ESO - The Radialradial Velocityvelocity Methodmethod (byartist’s impression).jpg|мини|десно|Методот на радијална брзина за пронаоѓање на [[вонсончева планета|вонсончеви планети]] се заснова на утврдувањето на варијации во брзината на средишната ѕвезда. Овие варијации се јавуваат поради промената на насоката на гравитациската влеча од (невидена) вонсончева планета како што орбитира околу ѕвездата. Кога ѕвездата се движи кон нас, спектарот претрпува сино поместување, а кога се оддалечува од нас, претрпува црвено пометување. Редовно гледајќи го нејзиниот спектар можеме да ја мериме нејзината брзина. Ако се движи од време-на време, тоа значи дека има придружник.]]
{| class="wikitable"
|+