Ерскин Колдвел: Разлика помеѓу преработките

Одземени 23 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: Variety → Variety using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎top: Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: Variety → Variety using AWB)
| notableworks = ''[[Тутунов пат (роман)|Тутунов пат]]'' }}
 
'''Ерскин Престон Колдвел''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Erskine Preston Caldwell'', 17 декември 1903 - 11 април 1987) бил [[САД|американски]] романсиер и раскажувач.<ref>Obituary ''[[New York Times]]'', April 13, 1987.</ref><ref>Obituary ''[[Variety (magazine)|Variety]]'', April 15, 1987.</ref> Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се ''Тутунов пат'' (1932) и ''Божјата Мала Акри'' (1933) му дале критички признанија, но исто така го направиле контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е неценето за луѓето од регионот.
 
==Животопис==